Hát ígértem, hogy írni fogok arról az időszakról, ami a pályázat megnyerése és a megvalósítás első üteme között eltelt.
Kiderült, hogy ez nem is olyan könnyű, mert először kronológiai sorrendben akartam írni, de aztán rájöttem, hogy már nem is emlékszem, hogy mikor milyen hivatalban, pontosan mit kellett intézni...
Így hát nem lesz pontos a leírás, inkább érzelmi megközelítésű, azokat írom le, amik a legerősebb nyomokat hagyták, vagyis amire emlékszem. :)
A pályázat megírását egy nagyon ügyes, debreceni pályázatíró vállalta, akivel könnyű volt együtt dolgozni, amit ígért, teljesítette, korrekt, talpra esett és megbízható! Nagyon örülök, hogy őt választottuk, az elején még hezitáltam egy kicsit, egy profinak látszó budapesti cég miatt. De aztán hagytam, hogy a megérzésem vezessen,és így nyert a debreceni hölgy. Meg aztán általa mi is. :)
A pályázatban beadott tervben fürjtenyésztés és gyümölcsös telepítése állt.
Azt tudni kell, hogy a megvalósítás során az állattenyésztés és a kertészet átjárható, ha teszem azt, valaki fürjtenyésztésre nyeri meg a pályázatot, de időközben örököl egy almást, akkor minden további nélkül fordíthatja az almásra a pénzt.
Nálunk az a helyzet állt elő, hogy amíg vártunk a pályázati eredményre, addig úgy gondoltam, hogy elindítom a fürjtenyésztést és mire megjön az eredmény, addigra már lesz egy törzsállományom, és egy adag tapaszlatom.
Ez úgy tűnik, nagyon jó gondolat volt, mert az 1 év fürjezés után kiderült, hogy nem a fürj az, ami a mi vállalkozásunk lesz. Úgyhogy mire megnyertük a pályázatot, már tudtuk, hogy állattartásban nem gondolkodunk, csak növénytermesztésben.
Némiképp az is módosult, mert a pályázatban még meggyet terveztünk, de időközben rátaláltunk a Naturalmára, amibe rögtön beleszerettünk, és tovább nem volt kérdés, hogy milyen növény legyen! Az almát választottuk.
A legnehezebb nehézség az első évben a megvalósításban, a terület kiválasztása volt. Mégpedig a földárak miatt. A pályázatban ugye a megnyert összeghez vállalni kell egy adott üzemméret megvalósítását. Nekünk ez gyümölcsösből 4-5 ha almást jelent.
Aki Debrecen környékén lakik, biztosan tudja, hogy itt a környéken vannak az ország egyik legjobb minőségű földjei és ezzel együtt a legdrágábbak is. Emiatt hamar felismertük, hogy Debrecen és környéke szóba sem jöhet a pályázat megvalósítására, hiszen a megnyert összeg még a földvásárlásra sem lenne elég, nem beszélve a többi költségről!
Így országos szinten kerestünk elfogadható árban földeket és a lehetőségek közül végül a Balaton felvidéket választottuk. Veszprémtől nem messze egy kis község határában találtunk egy lankás domboldalon, egy déli fekvésű, nekünk megfelelő területet.
A földvásárlás procedúrája kicsit hosszadalmas, kb. fél évet vesz igénybe. Mi január-február környékén indítottuk el és valamikorra nyáron került a nevünkre. Birtokba pedig szeptemberben vehettük.
Folyt. köv.